Vinařské oblasti, ze kterých pro Vás dovážíme to nejlepší víno

Jednotlivá vína z naší nabídky včetně jejich stručných charakteristik lze nalézt v záložce e-shop.

Alsasko

Alsaská vína zpravidla nesou jméno odrůdy vinné révy, ze které bylo vyrobeno. V naší nabídce naleznete všechny odrůdy bílých alsaských vín, tj. Sylvaner, Pinot Blanc, Riesling, Muscat, Pinot Gris a Gewurztraminer. Alsaská vína se plní do typických štíhlých protáhlých lahví ve formě píšťaly, které jsou rozpoznatelné na první pohled.

Kvalita alsaských vín je taková, že není třeba vyčkávat dlouhá léta, aby vyjádřila svojí aromatickou a chuťovou sílu, zpravidla postačuje doba od šesti měsíců do pěti let. Výjimečná vína kategorie Grand Cru a Vendanges Tardives však zpravidla získávají na kvalitě dlouholetým dozráváním v láhvích.

Kromě základních typů v nabídce naleznete i tzv. Vendanges Tardives. Tímto termínem se označují výjimečná vína vyrobená z hroznů sbíraných v přezrálém stavu a napadených ušlechtilou plísní Botrytis Cinerea. Tato plíseň přispívá ke koncentraci chuti v moštu a stojí za silou a komplexností tohoto dezertního vína.

Burgundsko

Většina bílých burgundských vín pochází z odrůdy Chardonnay, červených pak z Pinot Noir. Tyto dvě odrůdy představují více než 80% celkové produkce. V Beaujolais pak převažuje odrůda Gamay.

Podle obecného pravidla platí, že čím prostší je apelace, tím mladší víno by se mělo pít. Základní burgundské by se tedy mělo pít jako mladé, vína typu villages by měla v láhvi zrát 2-3 roky a vínům třídy premier cru a grand cru prospívá ještě delší doba zrání umožňují plné rozvinutí aromatické komplexnosti.

V nabídce naleznete téměř všechna slavná jména: Aloxe Corton, Pommard, Ladoix, Gevrey Chambertin, Chambolle Musigny, Vosne Romanée, Savigny les Beaune, Chablis a další.

Languedoc Roussillon

V našem sortimentu naleznete z této oblasti pouze jediné vinařství – Château La Baronne. Z tohoto vinařství dodáváme jedinečné víno Piece de Roche, 100% Carignan pocházející z vinice s hlavami starými 120 let. Roční produkce činí pouhých 8.000 láhví. Jedinečné víno pro jedinečné příležitosti!

Bordeaux

Vybírejte z krásných vín této významné vinařské oblasti rozprostírající se na jihozápadě Francie.  U červených vín jsou základními odrůdami Cabernet Sauvignon a Merlot, u bílých potom Sauvignon Blanc a Semillon. Významnými regiony jsou zde například Saint Émilion, Médoc, Pauillac či Pomerol. Nelze zapomenout také na nejlepší sladká vína na světě pocházející z regionu Sauternes, Barsac.

Valée du Rhone

V poměrně rozsáhlé vinařské oblasti, kterou údolí Rhony je, lze narazit na mnoho stylů Cotes du Rhone, od lehkých ovocitých až po bohatší a plnější vína s charakterem tmavých plodů.
Nejslavnější ze všech rhonských vín se nazývá podle letního sídla papeže ze 14. století. Chateauneuf du Pape je víno silné a hladké, plné letního ovoce a jemných tříslovin, s minerálními tóny v závěru. V apelaci je povoleno 13 odrůd vinné révy: Grenache, Syrah, Mourvédre, Cinsault, Counoise, Vaccarése, Terret Noir, Muscardin, Bourboulenc, Clairette, Roussanne, Picardan a Picpoul. V praxi však 75 procent směsi patří odrůdě Grenache.

Toskánsko

Naše vína pochází především z toskánské pahorkatiny, která představuje centrum renesance vína v 80. letech minulého století a dodnes zůstává prestižní pěstitelskou oblastí produkující slavná vína na bázi odrůdy Sangiovese: Chianti, Vino Nobile a Brunello.

Chianti Classico
Představuje srdce vinařské oblasti Chianti. Titul Classico s pečetí černého kohouta mohou nést pouze vína z 9 vybraných obcí regionu Chianti. Kamenito-křídovitý terén a nadmořská výška okolo 400 metrů produkují vína s tělem i intenzivními aromaty květin a ovoce. Klíčovou odrůdou je Sangiovese doplněné tradičně malým podílem Canaiola a nízkým procentem dalších odrůd.

Vino Nobile di Montepulciano
Vína DOCG pocházejí z hroznů na bázi Sangiovese, známého pod místním názvem Prugnolo. Červené víno s robustními tříslovinami představuje skutečnou toskánskou klasiku, byť nemá slávu Brunella.

Brunello di Montalcino
Jediné toskánské DOCG víno, které obsahuje 100% Sangiovese. Je rovněž vínem, které musí zrát nejdéle: povinné jsou 4 roky, z toho alespoň polovina musí být v dubových sudech. Brunello je jednoznačně nejdražším toskánským vínem. Dobré ročníky (v posledních letech zejména 2004 a 2005) nabízejí hlubokou chuť a plný, zralý charakter jižního Toskánska.

Friuli

Tato vinařská oblast leží v severovýchodním cípu Itálie, jižně od rakouské hranice, v sousedství Slovinska. Velkou část území pokrývají hory, nicméně vinařství jsou zde soustředěna v zelených říčních údolích a na slunných kopcích. Vinice jsou rozděleny do devíti podoblastí DOC kategorie. 

Lombardie

Hlavním městem tohoto regionu je Milán. Statisticky se jedná o největší, nejhornatější a nejhustěji osídlenou oblast v celé Itálii. Vychutnejte si naše vína z regionů Lugano a Bresciano, které se rozprostírají na svazích v okolí jezera Garda.

Puglia (Apulie)

"Pata" Apeninského poloostrova je zejména zdrojem silných, ale dobře pitelných vín vyrobených z odrůd Primitivo, Negroamaro a Malvasia Nera, které jsou velmi vhodné pro scelování s jinými odrůdami. Již za antických dob byla tato oblast významým producentem vína a tak je tomu dodnes.

Benátsko

Rozsáhlá oblast Benátska v sobě ukrývá významné regiony jakými jsou Valpolicella, Soave a Prosecco. Vína mohou být mnoha stylů, od ovocitých, přes vína zrající v dubových sudech, až po speciality jaké naleznete v naší nabídce a těmi jsou Amarone a Ripaso.

sud